Раціональне харчування

                  Раціональне харчування дошкільнят.

 

Харчування є одним з найважливіших факторів, що забезпечують нормальний потік процесів росту і розвитку дитини, стійкість до впливу несприятливих умов, високий функціональний рівень провідних систем організму.

Раціональне харчування – це харчування здорових дітей, що повністю відповідають віковим фізіологічним потребам організму в основних речовинах і енергії.

Залежно від віку діти повинні щодня одержувати певну кількість енергії, живильних, мінеральних речовин і вітамінів.

Білки є життєво необхідними речовинами й мають особливе значення в харчуванні дітей. Насамперед це основний пластичний матеріал, що йде на побудову кліток, тканин, органів. Необхідні вони також для утворення ферментів, гормонів, гемоглобіну крові, вони формують з'єднання, які забезпечують імунітет. Білки беруть участь у процесах засвоєння жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів. Особливо велика їхня роль у засвоєнні організмом вітаміну С.

Жири є джерелом енергії, вони необхідні для побудови клітинних оболонок, беруть участь в обміні речовин, відіграють роль запасного живильного матеріалу, забезпечують засвоєння багатьох вітамінів.
Найбільш легко засвоюються організмом молочні жири (вершкове масло, вершки, сметана), сутужніше - свинячий, баранячий, яловичий жир, тому їх не рекомендується використати в харчуванні дітей дошкільного віку. Варто уникати надлишкового споживання жирів, тому що це може привести до ожиріння.

Вуглеводи – головне джерело енергії, разом з білками й жирами вони беруть участь в обміні речовин. Більша частина харчового раціону дитини складається з вуглеводів, добова норма вуглеводів в 4 рази більше, ніж жиру і білка. Вуглеводи втримуються в продуктах рослинного походження - крупах, картоплі, овочах, фруктах. Багаті вуглеводами цукор, хліб, мед, цукерки. Надлишкова кількість вуглеводів легко перетворюється в жир і нерідко є однією із причин ожиріння, а надлишок солодощів сприяє розвитку карієсу зубів.

Мінеральні речовини, що входять до складу харчових продуктів, діляться на макроелементи, (кальцій, калій, фосфор, натрій, хлор) і мікроелементи (фтор, цинк, мідь, йод). Особливе значення в харчуванні дітей надається солям кальцію й фосфору, які формують кісткову й зубну тканини, входять до складу гормонів, беруть активну участь в обмінних процесах. Кальцію властиво протизапальна й антиалергічна дія.

Вітаміни відіграють роль каталізаторів в обмінних процесах, вони необхідні для росту й розвитку кліток, тканин. Вітаміни вводяться з їжею. Як правило, вони не синтезуються в організмі. Вітаміни діляться на 2 групи: жиророзчинні (А, D, Е, К) і водорозчинні (С, В).

Вода – необхідна складова частина раціону, вона входить до складу кліток і тканин, бере участь у процесах, що забезпечують життєдіяльність організму; з водою видаляються кінцеві продукти обміну. Вода в організм надходить із продуктами (особливо багато її втримується у свіжих фруктах і овочах), а також у вільному стані (чай, компот, суп). У добу кількість рідини, що надходить в організм дітей 3-7 років, повинне бути в межах 1,5-2 л. Потреба в рідині коливається залежно від сезону року, віку, індивідуальних особливостей дитини. Надлишкова кількість води не рекомендується, тому що це веде до перевантаження нирок, серця.

Компоненти харчування. Харчові джерела вітамінів та мінеральних речовин

Біотин - Печінка, яєчний жовток, овес, овочі, горіхи, пророщене зерно

Вітамін А (ретинол) - Риб’ячий жир, печінка, нирки, молоко, масло, сир, яйця, маргарин, зелені листкові овочі, жовті та червоні фрукти й овочі (зокрема абрикоси, морква, помідори)

Вітамін В1 (тіамін) - Свинина, бекон, печінка, нирки, продукти із цілого зерна, дріжджі, соя, риба, зелені овочі (зокрема горошок), картопля

Вітамін В12 (ціанкобаламін) - Печінка, м’ясо, яйця, дріжджовий екстракт, молочні продукти, риба. У рослинній їжі відсутній

Вітамін В2 (рибофлавін) - Клітковина, печінка, дріжджі, зернові зародки, м’ясо, соя, яйця, овочі, горіхи, молочні продукти (зокрема сир)

Вітамін В3 (ніацин) - Печінка, пісне м’ясо, продукти із цілого зерна, овочі (зелений перець, горошок, картопля тощо), риба, дріжджі, арахіс, сир, яйця

Вітамін В5 (пантотенова кислота) - Більшість продуктів, як-от: м’ясо, зернові продукти (зокрема з висівками, темний рис), овочі, дріжджі, яйця, горіхи

Вітамін В6 (піридоксин) - М’ясо, яйця, риба, хліб, зелені овочі (зокрема капуста), дріжджі, пророщене зерно та продукти з борошна з висівками, молоко

Вітамін Д (кальциферол) - Масло, маргарин, яйця, риб’ячий жир, жирна риба

Вітамін Е (токоферол) - Насіння, зелені листкові овочі, горіхи, хліб із висівками, маргарин, крупи, яєчний жовток, рослинна олія, пророщене зерно

Вітамін К - Зелені овочі, соя, печінка, рослинна олія, крупи, фрукти, горіхи

Вітамін С (аскорбінова кислота) - Чорна смородина, шипшина, солодкий перець, апельсини, лимони, помідори

Залізо - М’ясо, печінка, нирки, яйця, квасоля, сочевиця, шпинат, курага, дріжджі, інжир, чорнослив, крупи, горіхи, какао, патока

Йод - Морепродукти, печінка тріски, фрукти, овочі. Йодовані добавки містяться також у деяких сортах кухонної солі

Калій - Крупи, фрукти і фруктові соки, овочі, горіхи, м’ясо

Кальцій - Молоко, йогурт, сир, м’ясо, крупи (зокрема вівсяна), риба (зокрема сардини), зелені овочі (крес-салат, шпинат тощо), кунжут, горіхи

Лецитин (холін та інозитол) - Яєчний жовток, печінка, нирки, продукти із цілого зерна, овес, горох і боби, горіхи, пророщене зерно

Магній - Зелені овочі (крім шпинату), хліб, молоко, яйця, арахіс, соя, кунжут, ціле зерно

Марганець - Листкові овочі, боби, горох, ананаси, продукти із цілого зерна, яєчний жовток, горіхи, насіння, чай, кава

Мідь - Зелені овочі, печінка, молюски, продукти із цілого зерна, сухофрукти, миндаль

Сірка - Яйця, м’ясо, риба, молоко, крупи. Міститься у всіх білках

Фолієва кислота - Печінка, зелені овочі, бобові, хліб, банани, продукти із цілого зерна, дріжджі

Фтор - Чай, морська риба

Цинк - М’ясо, продукти із цілого зерна, бобові

 

Продукти і страви, що рекомендують дітям.

 

Відповідно до п. 3.5 Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, затвердженої спільним наказом МОН України та МОЗ України від 17 квітня 2006 р. № 298/227)

Продукти і страви Дієта № 5 Дієта № 7 Дієта № 8

Хліб Пшеничний, не свіжоспечений, але не із закінченим терміном придатності, печиво галетне. Пшеничний, не свіжоспечений, але не із закінченим терміном придатності, дієтичний, безсольовий Житній.

Супи з овочами, крупами, із вермішеллю, молочні, фруктові Вегетаріанські з різних овочів, круп, молочні, фруктові; борщі Овочеві, 1–2 рази в тиждень.

Страви з м’яса. Нежирні сорти м’яса, птиця, кролик у відвареному вигляді і страви з рубленого м’яса. Після відварювання можна тушити і запікати. Нежирні сорти м’яса, птиця, кролик у відвареному вигляді і страви з рубленого м’яса. Допускається наступне легке обсмажування. Нежирні сорти м’яса, птиця, кролик переважно у відвареному вигляді.

Страви з риби. Риба варена, запечена після відварювання. Риба варена, допускається після відварювання легке обсмажування. Нежирні сорти риби у відвареному, паровому вигляді.

Страви і гарніри з овочів. Картопля, різні овочі у вигляді салатів або відварні, запечені. Виключити: редьку, редис, щавель, шпинат, бобові (крім зеленого горошку). Овочі варені і сирі не подрібнені, картопля у «мундирі».
Виключити: редьку, редис, щавель, шпинат, бобові (крім зеленого горошку)

Овочі у сирому і вареному вигляді, картопля і буряк через день, солоні овочі 1–2 рази на тиждень.

Страви і гарніри з круп і макаронних виробів. Різні каші, пудинги, запіканки з круп, вермішель, локшина домашня. Дієта № 5. Плюс круп’яні котлети. Каші розсипчасті.

Яйця і страви з них. Яйця варені, омлет.

Фрукти, ягоди, соки. Ягоди і фрукти солодких сортів у свіжому вигляді, киселі, компоти, яблука сирі і печені. Різні фрукти і ягоди у свіжому вигляді й у стравах, сухофрукти (курага, родзинки тощо). Фрукти і ягоди у свіжому вигляді, солодкі сорти обмежують.

Кондитерські вироби. Цукор, варення, джем, мед, мармелад, зефір, вершкова карамель. Цукор, варення, джем, карамель фруктова, мармелад, зефір, льодяники. Цукор, варення, джем обмежено.

Молочні продукти і страви. Молоко, кисломолочні продукти, у тому числі сир кисломолочний в стравах (запіканки, ліниві вареники). Молоко, кефір, кисле молоко промислового виробництва, сир кисломолочний у стравах.

Жирні продукти. Олія, масло вершкове, вершки, сметана. Масло вершкове, олія, сметана.

Напої. Чай та чай з молоком, кава злакова з молоком, ягідні, фруктові, овочеві соки, настій шипшини.

 

Існує дуже багато порад та рекомендацій з приводу правильного харчування для дітей і підлітків. Харчування дитини, перш за все, залежить від його віку. Починаючи з введення прикорму і далі, турбота про харчування дитини стає однією з головних батьківських обов'язків.Ваш малюк росте, розвивається, і так приємно усвідомлювати, що це ваша заслуга. Харчування малюків, звичайно, разюче відрізняється про харчування дітей більш старшого віку.

Маленькі діти потребують особливо пильної уваги до себе, їх доросла « їжа»починається з введенням прикорму. Поради батькам щодо харчування дітей, які включають рекомендації по введенню початку прикорму, в основному, зводяться до наступного. Так, найперший смак, який дізнається дитина - це солодкий, адже грудне молоко, яке він отримує на самому початку свого життя від мами, має солодкий смак, потрібно, щоб смак прикорму не дуже разюче відрізнявся від нього, або був нейтральним. Зазвичай починають з яблучного пюре, потім вводять овочеве пюре - кабачки, гарбуз, морква та інше, потім каші - гречану, вівсяну, кукурудзяну, рисову.

Коли даєте дитині який-небудь новий продукт, завжди спостерігайте за індивідуальною реакцією малюка. Багато лікарів-гастроентерологи взагалі радять на той час, коли дитині пропонуються нові види каш, годувати однаковою кашею (або пюре ) протягом цілого тижня. Так і дитина звикне до нового смаку і зможе його полюбити, і мама буде впевнена, що новий продукт підходить, і є його далі вже можна буде без всяких проблем.

З віком, у міру зростання, раціон дитини варто все більш урізноманітнити. Однак обов'язково враховуйте, що не всі діти їдять однаково багато. Бувають і так звані «малоежка». Нагодувати такого «малоежка» дуже важко, і їсть він небагато. Однак, всупереч багатьом порад батьків з харчування дітей, які вважають, що дитина поїсть тоді, коли захоче, бувають випадки, коли необхідно проявляти певну наполегливість і намагатися все ж нагодувати дитину «малоежка», оскільки, якщо він буде недоїдати систематично, навряд чи досягне значних успіхів в зростанні та загальному розвитку. Прикро буде, коли така дитина не доганяє однолітків, виглядає худеньким і анемічним. Подібні дітлахи капризні і вибагливі в їжі, тут потрібні з дитинства при годуванні використовувати жарти, і готувати різноманітне меню.

Якщо дитина зовсім відмовляється від будь-якого продукту, намагайтеся пропонувати по чуть-чуть. Деяким дітям зовсім не до смаку, наприклад, сир, але сир-це незамінне джерело заліза, білка, кальцію, фосфору, тобто, повністю замінити його нічим не вийде, так що його потрібно обов'язково включати в дитяче меню. Додавайте в сир фрукти, кефір, молоко або йогурт, це додасть сиру новий смак, який можливо дитині сподобається, і в подальшому він вже буде, тобто з задоволенням.

Дітям першого року життя потрібно більше калорій, ніж, наприклад, у віці від двох до п'яти років. Це пов'язано з тим, що жирок, який робить зовсім маленьких діточок такими чарівно пухкими, поступово йде, і відповідно їжі дитині потрібно трохи менше. Стандартно, дитина до п'яти років, повинен харчуватися не менше чотирьох разів на день, загальна кількість (вага) їжі за один прийом не повинен бути менше 200 грамів. Соки, компоти, морси, вода та інші рідини в розрахунок не йдуть.

Сніданок повинен складатися з корисних продуктів, які легко засвоюються і допоможуть забезпечити енергію протягом дня . Поради батькам, що саме потрібно давати дітям на сніданки, обіди та вечері охоче дають бабусі й дідусі, але не зайвим буде при цьому ще й прочитати відповідну літературу і поговорити з дитячим лікарем, якому ви довіряєте

Головне, піклуючись про дитину, намагайтеся, щоб ті продукти, які він їсть, були свіжими і натуральними. Свіжими означає, що не варто готувати овочевий або м'ясний суп для дитини на кілька днів, час зберігання готових дитячих страв має бути по можливості не більше 12 годин. Якщо все ж є необхідність зберегти на більш тривалий час, заморожуйте в морозилці. Звичайно, більш старшим дітям, коли вони вже їдять все і з загального столу, такі заходи можна і не дотримуватися, достатньо буде просто не порушувати умови зберігання продуктів, і уважно відстежувати терміни придатності.

Ще із загальних рекомендацій з харчування для всіх дітей - для росту потрібна поживна, багата всіма вітамінами і мікроелементами їжа. Харчування - джерело здоров'я, і ​​повноцінного розвитку. Не замінюйте натуральні продукти для дитини штучними вітамінами, стежте, щоб він пив багато рідини, кожен день в його раціоні повинні бути присутніми м'ясо або риба, фрукти, овочі, молочні і кисломолочні продукти.

Щоб малюк добре їв і ріс швидше, готуйте йому його улюблені страви, і пропонуйте нові. Під час сніданків, обідів і вечерь збирайтеся за стіл усією родиною. Нехай їжа перетворитися для дитини на красиву, захоплюючу і цікаву церемонію.

Раціональне харчування - одна з основних умов здоров'я людини, її довголіття, плодотворної праці.


Харчування повинно не лише покривати енергію, що витрачається дитиною, але й забезпечувати матеріал, необхідний для росту й розвитку всіх органів і систем організму. Досліджено, що процеси обміну речовин у дітей протікають значно інтенсивніше, ніж у дорослих. Адже вони більше рухаються і гуляють, що теж викликає значні енергетичні витрати.

В їжі повинні обов'язково поєднуватися у правильному співвідношенні речовини, що входять до складу тварин людського організму: білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни, вода. У дитячому харчуванні мають враховуватися якісні показники білків. Найцінніший і найкорисніший для росту дитини тваринний білок. Достатня його кількість є в м'ясі, рибі, молоці, яйцях та ін. Основними джерелами рослинного білка є хліб, крупа, макарони.

Важливу роль відіграють жири. Вони є пластичним матеріалом, слугують розчинниками вітамінів А і Д. Але надмір жирів шкідливий, бо сприяє порушенню обміну речовин, погіршенню засвоєння білка, іноді викликає розлади органів травлення. Жири, як і вуглеводи, є джерелом поповнення енергії.

Вуглеводи - основний матеріал для енергії м'язової діяльності. Велика їх кількість є в овочах, фруктах, ягодах та їх соках, молоці, у вмісті яких є багато глюкози і фруктози.

У щоденному раціоні дитини обов'язково мають бути вітаміни. Недостатня їхня кількість різко погіршує стан здоров'я, ріст і розвиток організму. Адже вони беруть участь в обміні білків, жирів, вуглеводів, регулюють окремі біохімічні й фізіологічні процеси, забезпечують життєві функції організму.